Technika Cyjanotypii. Relacja z warsztatów

Technika cyjanotypia

W tym artykule przeczytasz relację z warsztatów dla dzieci, które odbyły się w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Spotkanie zostało starannie przemyślane i przygotowane, dzięki czemu było niezwykle ciekawe dla najmłodszych uczestników. 


Warsztaty rodzinne w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

2 maja 2024 r. moja siedmioletnia córka wzięła udział w fascynujących warsztatach związanych ze światłem i cieniem.

Dzieci miały okazję zgłębić podstawowe tajniki fotografii oraz odkryć, jak światło może zmieniać nasze spojrzenie na otaczający nas świat.

Sala warsztatowa na 3 piętrze stała się miejscem pełnym odkryć i fascynujących doświadczeń. Przez 1,5 godziny uczestnicy eksperymentowali z latarkami, cieniami i różnymi przedmiotami, odkrywając tajemnice, które kryją się w świetle i cieniu. 

Wyjątkowość tych warsztatów leżała w połączeniu zabawy, nauki i odkrywania, tworząc niezapomniane wspomnienia i inspirujące doświadczenia dla wszystkich uczestników.

Warsztaty w muzeum dla dzieci

Co kryje cień? Inspirujące zabawy światłem 

Podczas warsztatów dzieci miały okazję eksperymentować ze światłem i cieniem, odkrywając ciekawe zależności:

☀ Dostrzegły, że cień rzucany przez różne przedmioty może zaskakiwać swoim kształtem w zależności od kąta, pod jakim pada światło

☀ Rozumiały, że odległość, z jakiej pada światło na przedmiot, ma wpływ na wielkość cienia.  

Doskonałą zabawą dla uczestników było także odrysowywanie cieni na kartce i zgadywanie, jaki przedmiot rzucił dany cień, co dodatkowo rozbudzało ich kreatywność i spostrzegawczość.


Odkryj Magię Cyjanotypii: Twórz Sztukę za Pomocą Światła

Najważniejszym punktem warsztatów było wykonanie własnej pracy w technice cyjanotypii, korzystając z naturalnego światła słonecznego, aby uzyskać wyjątkowe kompozycje.

Cyjanotypia to technika fotograficzna, która opiera się na światłoczułych substancjach chemicznych, które reagują na światło. 

Do stworzenia niezwykłych grafik potrzebujemy tylko specjalnego, światłoczułego papieru. Pod wpływem światła sole żelaza zawarte w papierze przyjmują piękny niebieski odcień. Po naświetleniu materiał jest wywoływany w wodzie, co powoduje, że obraz zaczyna się ukazywać. Efekt końcowy to niezwykła niebiesko-biała grafika, która zachwyca swoim głębokim kontrastem.

Cyjanotypia oferuje nieograniczone możliwości artystyczne. Możesz tworzyć piękne obrazy, wyjątkowe zdjęcia, czy nawet oryginalne wzory tekstylne. To idealny sposób na wyrażenie swojej kreatywności i stworzenie czegoś zupełnie wyjątkowego.

Warsztaty dla dzieci w Łodzi

Cyjanotypia krok po kroku

Oto krok po kroku jak wykonać grafikę w technice cyjanotypii przy użyciu gotowego papieru światłoczułego z solami żelaza:

☀ Zbierz wszystkie potrzebne materiały, w tym gotowy papier światłoczuły z solami żelaza, szklaną ramkę w rozmiarze papieru, wodę, naczynie do wywoływania.

Przygotuj obiekt/y, który chcesz naświetlić na papierze.

Umieść papier światłoczuły na płaskiej powierzchni i umieść na nim obiekt/y, który chcesz naświetlić. Upewnij się, że wszystko jest dobrze dociśnięte do papieru, aby uniknąć przemieszczeń podczas naświetlania. Tutaj może się przydać zamykana z tyłu ramka. 

Umieść przygotowany papier w jasnym miejscu i naświetl go na świetle słonecznym lub za pomocą lampy UV. Czas naświetlania zależy od intensywności światła i pożądanego efektu.

Po naświetleniu umieść papier w naczyniu z wodą, aby wywołać obraz. Delikatnie mieszaj papier w wodzie, aby usunąć nadmiar substancji chemicznych i zobaczyć, jak obraz zacznie się ukazywać.

Po wywołaniu obrazu dokładnie spłucz papier wodą, aby usunąć resztki chemikaliów. Następnie delikatnie osusz papier i pozwól mu całkowicie wyschnąć.

Możesz wykonać dodatkowe poprawki lub modyfikacje swojej grafiki, na przykład dodając akcenty kolorystyczne lub ręcznie malując pewne elementy.

Cyjanotypia na papierze

Stare fotografie 

Warsztaty nie tylko pozwoliły na rozwijanie kreatywności, ale także otworzyły drzwi do fascynującego świata fotografii oraz historii jej powstania. Podczas zwiedzania wystaw w skansenie uczestnicy mieli okazję zobaczyć stare fotografie

Zakończenie warsztatów było momentem pełnym radości i satysfakcji. Dzieci wracały do domu z własnoręcznie wykonanymi pracami, pełne inspiracji do dalszego twórczego działania. 

Stare fotografie w skansenie w Łodzi




2 Komentarze

  1. Piękna praca. Mam nadzieję, że jest to technika dla każdego, a nie tylko dla uzdolnionych artystycznie?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz