Co zrobić, gdy sztuczna biżuteria uczula

 

Biżuteria, która nie uczula

Sztuczna biżuteria pozwala na dużą kreatywność i różnorodność stylów dzięki wykorzystaniu materiałów, które są przystępne cenowo i łatwo dostępne. Niestety często może powodować uczulenie, wywołując swędzenie i zaczerwienienie. W tym artykule przyjrzymy się, z jakich najczęściej materiałów biżuteria powoduje alergię i która biżuteria nie uczula. 


Uczulenie na biżuterię

Sztuczna biżuteria może uczulać z kilku powodów, głównie jest to związane z materiałami, z których jest wykonana, oraz procesami produkcyjnymi. 

Posiadając wiedzę, które materiały powodują alergię, masz możliwość uniknięcia nieprzyjemnych objawów:

Obecność niklu: Jest to jeden z najczęstszych alergenów występujących w biżuterii. Nikiel jest często używany w stopach metali, ponieważ jest tani i dodaje trwałości oraz połysku. Alergia na nikiel jest jedną z najczęstszych alergii kontaktowych.

❎ Stop kadmu: Stosowany w niektórych tanich metalowych stopach biżuterii. Kadm jest toksyczny i może powodować podrażnienia skóry oraz alergie.

❎ Ołów w lutowiu: Stosowany do łączenia elementów biżuterii może być toksyczny i powodować reakcje alergiczne.

❎ Chemikalia używane do barwienia i lakierowania: Mogą zawierać substancje chemiczne, które są drażniące lub alergizujące dla skóry.

❎ Kleje używane do osadzania kamieni i innych elementów: Mogą zawierać substancje chemiczne, które powodują podrażnienia skóry.


Jak zapobiegać alergii na biżuterię?

Uniknięcie nieprzyjemnych odczynów na skórze nie jest łatwe, ponieważ z czasem mogą pojawić się kolejne materiały, które zaczynają powodować alergię. Jeśli doświadczasz objawów alergii skórnej, takich jak zaczerwienienie, wysypka czy swędzenie to mam dla Ciebie kilka wskazówek, jak zapobiegać im w przyszłości:

✅ Nie zakładaj ponownie biżuterii, która się uczuliła.

✅ Zawsze sprawdzaj skład produktów.

✅ Wybieraj biżuterię bez niklu, kadmu i ołowiu.

✅ Szukaj produktów oznaczonych jako hipoalergiczne.  

✅ W gorące dni unikaj ciasnej biżuterii. Pod wpływem potu mogą powstać podrażnienia. 


Sama mam uczulenie na nikiel, dlatego przy tworzeniu biżuterii wybieram materiały ze stali nierdzewnej. 

Biżuteria ze stali nierdzewnej:

✅ Jest przystępna cenowo.

✅ Jest odporna na korozję.

✅ Rzadziej powoduje reakcje alergiczne.

✅ Jest odporna na zarysowania.

✅ Ma elegancki, nowoczesny wygląd i może przypominać bardziej kosztowne metale, takie jak srebro lub platyna, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.


Wybór odpowiedniej biżuterii jest kluczowy dla uniknięcia reakcji alergicznych. Najczęstsze objawy alergii to zaczerwienienie skóry, wysypka i swędzenie w miejscu kontaktu z biżuterią. Decydując się na materiały takie jak stal nierdzewna, tytan, złoto czy srebro, oraz produkty oznaczone jako hipoalergiczne, można znacząco zredukować ryzyko podrażnień skóry. 

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu biżuterii i unikaniu tanich, niesprawdzonych produktów. Dzięki tym prostym krokom możesz cieszyć się noszeniem ulubionych akcesoriów bez obaw o zdrowie swojej skóry.


To Cię może zainteresować:

Pielęgnacja biżuterii


Skomentuj