Jak dbać o sztuczną biżuterięSztuczna biżuteria stanowi od lat nieodłączny element moich stylizacji i hobby. Uwielbiam robić bransoletki, kolczyki dla siebie i innych. Jej przewagą jest nie tylko przystępna cena materiałów, ale także szeroki wybór kształtów, kolorów i wzorów, które pozwalają eksperymentować z modą i wyrażać własną osobowość. Mimo że nie posiada wartości materialnej typowej dla biżuterii naturalnej, to jednak zasługuje na dużą uwagę. 

W dzisiejszym artykule znajdziesz porady jak pielęgnować sztuczną biżuterię, aby utrzymać ją w doskonałym stanie. 


Co zrobić, aby sztuczna biżuteria nie czerniała

Sztuczna biżuteria może tracić swój blask i czernieć z upływem czasu, co znacząco obniża jej estetykę. Aby temu zapobiec, warto znać kilka prostych metod konserwacji, które pomogą zachować jej piękny wygląd na dłużej.

  • Nie przechowuj biżuterii w łazience. Para wodna może powodować ciemnienie i matowienie powłoki przedmiotu. Niestety osobiście to sprawdziłam.
  • Zawsze zdejmuj biżuterię przed kąpielą.
  • Nie spij w niej.
  • Unikaj kontaktu biżuterii z perfumami, mgiełką do ciała, balsamem, wodą. Środki chemiczne wchodzą w reakcję z powierzchnią biżuterii.
  • Pamiętaj o właściwym przechowywaniu. Każdy przedmiot powinien mieć swoje pudełeczko. W ten sposób unikniesz ścierania i zarysowań powierzchni.
  • Wyciągaj biżuterię tylko, kiedy ją zakładasz, światło słoneczne jej szkodzi. Zawsze chowaj ją do pudełeczek.
Sztuczna biżuteria czernieje


Czym wyczyścić sztuczną biżuterię

Na początku warto zaznaczyć, że inaczej będziemy czyścić biżuterię ze stali chirurgicznej, a inaczej z metalu pokrytego kolorową powłoką. Różne materiały wymagają odmiennych metod pielęgnacji, aby nie uszkodzić ich powierzchni i zachować ich estetyczny wygląd.

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii ze stali nierdzewnej

✅ Wypoleruj biżuterię bawełnianą szmatką

✅ Woda z mydłem: Wystarczy przygotować roztwór letniej wody z odrobiną delikatnego mydła. Biżuterię należy namoczyć przez kilka minut, a następnie delikatnie przetrzeć miękką szczoteczką. Po umyciu biżuterię dokładnie spłukujemy i osuszamy miękką ściereczką.

✅ Woda i soda oczyszczona: Roztwór z wody i sody oczyszczonej jest skuteczny w usuwaniu uporczywych zabrudzeń. Biżuterię zanurzamy w roztworze na około 15 minut, po czym delikatnie czyścimy szczoteczką, spłukujemy wodą i osuszamy.

Pasta do zębów: To skuteczny sposób czyszczenia biżuterii, jednak pamiętaj, aby wybrać delikatną pastę bez drobinek ściernych, aby nie porysowała powierzchni biżuterii. Nałóż niewielką ilość pasty na miękką szczoteczkę do zębów i delikatnie wyczyść biżuterię. Po dokładnym czyszczeniu opłucz biżuterię ciepłą wodą i osusz miękką ściereczką.


Czyszczenie sztucznej biżuterii z metalu i miedzi

Biżuteria z metalu pokrytego kolorową powłoką jest bardziej delikatna i wymaga łagodniejszego traktowania, aby nie uszkodzić powłoki. Niestety, często nie da się przywrócić takiej biżuterii do jej pierwotnego stanu, jeśli powłoka została uszkodzona.

✅ Jeżeli na biżuterii z miedzi powstał zielony nalot to wypoleruj biżuterię bawełnianą szmatką

✅ Woda z mydłem: Umyj biżuterię w wodzie z mydłem. Pamiętaj, aby nie zostawiać jej na długo w wodzie, ponieważ wilgoć jej szkodzi. Po umyciu biżuterię dokładnie spłukujemy i osuszamy miękką ściereczką.

Zielony nalot na biżuterii

Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby po każdym czyszczeniu biżuteria była dokładnie osuszona i przechowywana w suchym, ciemnym miejscu, z dala od wilgoci i światła słonecznego. Przechowywanie biżuterii w osobnych, wyściełanych przegródkach lub woreczkach strunowych pomoże zapobiec jej zarysowaniu i utlenianiu.

Dzięki regularnemu czyszczeniu i właściwej konserwacji sztuczna biżuteria może przez długi czas wyglądać jak nowa, zachowując swój urok i blask.


To Cię może zainteresować:


Skomentuj